Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Zdrowie

  • 13 grudnia 2018
  • wyświetleń: 3051

[ZDJĘCIA] Nowa karetka w bielskim Szpitalu Pediatrycznym

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej dysponuje własną karetką do przewozu noworodków. Ten specjalistyczny pojazd kosztował pół miliona złotych i został zakupiony dzięki finansowej pomocy budżetu państwa oraz Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Nowa karetka w bielskim Szpitalu Pediatrycznym · fot.


Służąca do transportu noworodków karetka "N" obecna jest w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej już od wakacji. Ale dotąd był to samochód wypożyczony. Teraz dziecięcy szpital dysponuje własną, nowoczesną karetką "N", która kosztowała 511 tysięcy zł. 80 procent tej sumy pochodziło z budżetu państwa, 16 procent z budżetu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, a 4 procent to środki własne szpitala.

Jak informuje lekarz Jan Wilam z obsługującego karetkę "N" zespołu neonatologicznego, jest ona wyposażona w inkubator transportowy z respiratorem, a także w pompy infuzyjne oraz nowoczesny sprzęt monitorujący. Karetka "N" służy do przewozu noworodków, w tym także wcześniaków, z miejsca urodzenia do ośrodka medycznego o wyższym stopniu referencyjności. Często są nią transportowane noworodki w stanie zagrożenia życia, między innymi z niewydolnością oddechową.

Przykładowo karetka ta może przewozić wcześniaka z oddziału noworodkowego któregoś ze szpitala powiatowych do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej, albo noworodka z wadą serca do specjalistycznego ośrodka kardiochirurgicznego w Katowicach lub w Zabrzu.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.