Zdrowie

  • 16 stycznia 2024
  • wyświetleń: 246

5 Najczęściej zadawanych pytań na temat badania wzroku

Materiał partnera:

Ostrość widzenia i brak problemów ze wzrokiem niezależnie od pory dnia są ważne z punktu widzenia komfortu wypełniania obowiązków zawodowych, ale i codziennych czynności domowych czy realizowania hobby. Dlatego wzrok należy badać regularnie. Dziś odpowiemy na 5 najczęściej zadawanych pytań na temat badania wzroku.

badanie wzroku
fot. Adobe Stock


Dlaczego warto regularnie badać wzrok?



Regularne badanie wzroku sprawia, że w porę można zdiagnozować zarówno wadę refrakcji, jak i choroby oczu. Odpowiednia ostrość widzenia i brak dolegliwości takich jak pieczenie, swędzenie czy suchość oczu są bardzo istotne dla komfortu życia codziennego. Wiele osób wykonuje prace precyzyjne, które wymagają bardzo dobrej jakości widzenia. Są także takie, które oddają się w wolnym czasie hobby, w przypadku którego "sokoli wzrok" to podstawa. Wszelkie nieprawidłowości w sferze widzenia czy to na dal czy bliż, czy też zniekształcenia powodują dyskomfort, a często uniemożliwiają realizację określonych zadań. Regularne badanie wzroku pozwoli wykryć ewentualną wadę i dobrać odpowiednie szkła okularowe czy też soczewki kontaktowe bądź wykryć chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie, by zapobiec jej progresji bądź doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

Jak często powinno się przeprowadzać badanie wzroku?



Badanie wzroku powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na dwa lata. Dotyczy to osób, które do tej pory nie narzekały na ostrość czy jakość widzenia. W przypadku stwierdzonej wady wzroku należy zgłaszać się na badanie częściej, przynajmniej raz do roku, by kontrolować jej progresję. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Na badanie wzroku należy zapisać się także wtedy, gdy nastąpi nagłe pogorszenie wzroku, co może dotyczyć zarówno niewyraźnego widzenia, zniekształconego obrazu, jak i dolegliwości związanych z przesuszeniem oczu, pieczeniem, swędzeniem czy uczuciem obecności ciała obcego w oku.

Jak wygląda proces badania wzroku?



Wiele osób zastanawia się, jak wygląda badanie wzroku. Otóż przeprowadzane jest ono w kilku etapach. Badanie może wykonać okulista, ale i optometrysta. Ten ostatni może stwierdzić wadę refrakcji, a okulista zajmuje się chorobami oczu, choć może przeprowadzić również badanie ostrości widzenia. Sprawdź czy w Twojej okolicy znajduje się optyk w pobliżu, gdyż bardzo często badanie ostrości widzenia możesz bezpłatnie wykonać w salonie optycznym. Badanie wzroku obejmuje przede wszystkim badanie ostrości widzenia, co obejmuje czytanie znaków z tablicy ustawionej w odległości ok. 5-6 metrów - do dali lub 30 cm - do bliży. Badanie wykonywane jest dla każdego oka. Może być też przeprowadzone z użyciem refraktometru. Jeżeli obejmuje sprawdzenie progresji wady wzroku stosowana jest refrakcja przedmiotowa, w ramach której można dobrać odpowiednie soczewki. Okulista wykona też badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie w lampie szczelinowej. Drugie z nich pozwoli określić, czy występują ubytki w obrębie gałki ocznej, a pierwsze służy do diagnozy chorób takich jak choćby zaćma czy jaskra. Specjalista może również przeprowadzić badanie pola widzenia.

Czy badanie wzroku jest bolesne lub nieprzyjemne?



Badanie wzroku nie jest bolesne. Przy badaniu specjalistycznymi urządzeniami opiera się podbródek, a okulista przygląda się strukturom oka przy użyciu mikroskopu. Do badania stosowane są często krople rozszerzające źrenice. Badanie wzroku może trwać od 20 do 40 minut.

Co robić po badaniu wzroku?



Tak naprawdę jeśli w wyniku badania nie zostały wykryte żadne nieprawidłowości, a jedynie stwierdzona została wada refrakcji, to należy udać się do optyka w celu dopasowania szkieł i opraw okularowych. Gdy w badaniu nie wykryta zostanie wada refrakcji ani choroba oczu, to można wrócić do codziennej aktywności. Warto wykonać kolejne badanie w ciągu dwóch lat.