Zdrowie

  • 11 grudnia 2023
  • wyświetleń: 253

Test na labmlie - jakie objawy są wskazaniem do jego wykonania?

Materiał partnera:

Jedną z częściej występujących chorób pasożytniczych układu pokarmowego jest lamblioza (giardioza). W artykule dowiesz się, co wywołuje tę chorobę i jakie daje ona objawy, a także jakie badanie umożliwia jej prawidłowe rozpoznanie.

Lamblioza,giardioza


Lamblioza (giardioza) - co ją wywołuje?



Lamblioza to choroba jelita cienkiego, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Giardia lamblia. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie wody lub pokarmów zanieczyszczonych cystami pasożyta - spożycie już od 10 do 100 cyst wystarczy, aby nastąpił rozwój choroby. Mnożące się intensywnie pasożyty prowadzą do uszkodzenia śluzówki przewodu pokarmowego, czego skutkiem jest upośledzenie wchłaniania substancji zawartych w jedzeniu.

W celu redukcji ryzyka zakażenia lambliami, należy dbać o higienę rąk, myć surowe owoce i warzywa przed spożyciem oraz unikać picia wody z nieznanych źródeł. W rozpoznaniu choroby pomocny okazuje się test na lamblie.

Jakie objawy wywołuje lamblioza?



Objawy charakterystyczne dla zakażenia pierwotniakami z rodzaju Giardia lamblia to:

  • biegunki,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • tłuszczowe stolce,
  • utrata masy ciała.


Oprócz tych objawów mogą wystąpić także rzadsze dolegliwości, takie jak wysypka na skórze, astma oskrzelowa, niedokrwistość czy brak apetytu.

U 10% zakażonych choroba przebiega bezobjawowo. Lamblioza może przyjmować formę przewlekłą, dającą okresowe objawy nawet przez kilka lat, lub ostrą, trwającą około tygodnia.

Test na lamblie - wskazania



Wskazaniem do wykonania testu na lamblie są objawy lambliozy. Jako że zakażenie pierwotniakami Giardia lamblia może być przekazywane przez bliski kontakt, zaleca się, aby badaniu poddały się także osoby mieszkające razem z osobami zakażonymi. Ponieważ objawy lambliozy nie są specyficzne i mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń, należy mieć na uwadze ewentualne trudności w diagnostyce.

Jak przebiega test na lamblie i gdzie go wykonać?



Test na lamblie można wykonać m.in. w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Badania można zakupić online za pośrednictwem strony internetowej, a odbiór wyników możliwy jest przez internet. Pacjent powinien udać się do wskazanego przez siebie podczas zamówienia Punktu Pobrań w celu dostarczenia próbki materiału do analizy laboratoryjnej.

Materiałem potrzebnym do przeprowadzenia testu na lamblie jest kał. Pacjent powinien dostarczyć do Punktu Pobrań próbkę wielkości orzecha włoskiego w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku z apteki lub w zestawie dostępnym w PP ALAB laboratoria. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy oddać kał do czystego naczynia i pobrać z niego próbkę za pomocą szpatułki dołączonej do pojemnika.

W diagnostyce lamblii można wykonać różne badania:

  • badanie kału w kierunku pasożytów - umożliwia wykrycie obecności cyst pierwotniaków Giardia lamblia w kale; badanie zaleca się przeprowadzić 3-krotnie, w kilkudniowych odstępach, za każdym razem dostarczając nową próbkę;
  • wykrywanie antygenu lamblii w kale - badanie umożliwia wykrycie antygenów lamblii w kale zarówno u osób przechodzących zakażenia objawowo, jak i bezobjawowo;
  • test genetyczny - umożliwia wykrycie materiału genetycznego lamblii w kale.


Podstawowym badaniem wykonywanym w diagnostyce chorób pasożytniczych układu pokarmowego, w tym lambliozy, jest badanie kału w kierunku pasożytów. W przypadku trudności diagnostycznych można zdecydować się na badanie antygenu Giardia lamblia w kale lub test wykrywający materiał genetyczny tych pierwotniaków. Zalecenia dotyczące diagnostyki w przypadku podejrzenia lambliozy powinny być wydane przez lekarza prowadzącego.