Zdrowie

  • 28 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 507

Opryszczkowate zapalenie skóry - co to za choroba? Przyczyny i leczenie

Materiał partnera:

Choroba Duhringa, inaczej opryszczkowate zapalenie skóry, jest przewlekłym schorzeniem autoimmunologicznym, które wiąże się z występowaniem zmian skórnych podobnych do przebiegu opryszczki wirusowej, a także z występowaniem glutenozależnej enteropatii. Objawy choroby stanowią wskazanie do pilnego kontaktu z lekarzem i rozpoczęcia odpowiednio dobranego leczenia, a także do dokonania zmian w diecie. Co konkretnie należy wiedzieć o chorobie Duhringa, jej objawach i leczeniu? Sprawdzamy!

opryszczka na wardze pecherze spowodowane wirusem na ustach mlodej kobiety na bialym tle
fot. freepik.com


Czym jest opryszczkowate zapalenie skóry?



Opryszczkowate zapalenie skóry, zwane również chorobą Duhringa lub DH, jest zespołem jelitowo-skórnym. Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która - mimo swojej nazwy - nie ma nic wspólnego z wirusem opryszczki (jedynie wiąże się z podobnymi zmianami skórnymi). W patogenezie choroby ma znaczenie spożycie glutenu, jednak nie bez znaczenia są również czynniki innego typu, w tym zarówno środowiskowe, jak i genetyczne. Do nasilenia zmian skórnych przyczynia się również jod, w tym ten spożywany w pokarmach i ten z powietrza.

Choroba Duhringa - jak się objawia?



Jak podkreślono wcześniej, opryszczkowate zapalenie skóry jest zespołem jelitowo-skórnym, który ma powiązanie ze spożyciem glutenu, a właściwie z jego nietolerancją. Niekiedy nazywa się go nawet skórną postacią celiakii, gdyż u pacjentów chorych można zauważyć zmiany anatomiczne jelita cienkiego, a konkretnie spłaszczenie bądź zanik kosmków jelitowych, który jest charakterystyczny dla celiakii. Różnica polega jednak na tym, że zazwyczaj dorośli pacjenci nie doświadczają dolegliwości związanych z układem pokarmowym - zmiany w jelitach nie wiążą się u nich zatem z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego. Zauważa się jednak niekiedy niedobory różnego typu.

Opryszczkowate zapalenie skóry wiąże się natomiast z występowaniem charakterystycznych dolegliwości dermatologicznych. U pacjentów pojawiają się wielopostaciowe zmiany skórne - najczęściej są rozmieszczone symetrycznie. Zmiany, które występują przy chorobie Duhringa, to przede wszystkim grudki, drobne pęcherzyki i wykwity pokrzywkowate, a także rumienie. Najczęściej występują na kolanach oraz na łokciach, jednak można się z nimi spotkać również w innych obszarach ciała, w tym na pośladkach i w okolicy krzyżowej, a nawet na owłosionej skórze głowy, na łopatkach czy też na twarzy. Wielopostaciowym zmianom skórnym w przypadku choroby Duhringa towarzyszy świąd, a niekiedy nawet pieczenie i silne dolegliwości bólowe. Ponadto pacjenci często rozdrapują swoje zmiany skórne, co znów prowadzi do pojawiania się otarć i bolesnych ran.

Opryszczkowate zapalenie skóry - leczenie



Diagnoza opiera się między innymi na badaniu histopatologicznym wycinków skóry oraz badaniu immunologicznym skóry. W badaniach laboratoryjnych można również oznaczyć przeciwciała charakterystyczne dla celiakii, poza tym w diagnozie pomocne może być badanie endoskopowe i pobranie wycinków jelita do oceny zmian nabłonka.

Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą Duhringa powinni przede wszystkim skupić się na swojej diecie. Niezbędne jest unikanie glutenu, co ma na celu ograniczenie uszkodzeń jelitowych i ich powikłań. Nietolerancja glutenu może wyglądać różnie - niektórzy zaobserwują poprawę już przy ograniczeniu glutenu, a inni będą musieli całkowicie wyeliminować go z diety. Trzeba również uważać na jod, który może nasilać występowanie zmian skórnych. Dodatkowo konieczna może być farmakoterapia. W tym przypadku pacjentom najczęściej przepisuje się sulfonamidy. Te działają na zmiany skórne, jednak nie przyczyniają się do leczenia zmian jelitowych, stąd tak ważne są równoczesne zmiany w diecie pacjenta.

Objawów opryszczkowatego zapalenia skóry pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć, gdyż choroba może mieć powikłania, w tym zwiększać ryzyko rozwoju jelitowego chłoniaka B-komórkowego. Swoje objawy można skonsultować z lekarzem również online na tendoktor.pl. Korzystając z konsultacji z lekarzem przez internet, można liczyć również na e-receptę na potrzebne leki, którą można otrzymać bez wychodzenia z domu i wcześniejszej rejestracji.