Zdrowie

  • 6 lipca 2023
  • wyświetleń: 1303

Objawy endometriozy, których nie powinno się ignorować

Materiał partnera:

Endometrioza, zwana również gruczolistością zewnętrzną, to choroba żeńskiego układu rozrodczego. Charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamą macicy, w której to powinna się ona znajdować. Choroba ta dotyka najczęściej kobiet w wieku rozrodczym. Sprawdź, jakie dolegliwości mogą wskazywać na endometriozę.

endometrioza


Problemy z zajściem w ciążę



Częstość występowania endometriozy szacowana jest na 10-15% kobiet, a wśród pań zmagających się z niepłodnością odsetek ten wzrasta do 50%. Endometrioza wymieniana jest jako jedna z głównych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Jest powodem niepłodności w związku z zachodzącymi w jej wyniku zmianami anatomii miednicy i nieprawidłowym mikrośrodowiskiem jajowodów i miednicy mniejszej. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność rozpoznana jest, gdy pomimo regularnego współżycia bez stosowania metod antykoncepcyjnych przez 12 miesięcy kobieta nie zajdzie w ciążę.

Dolegliwości bólowe



Endometrioza wiąże się z objawami bólowymi o różnym o charakterze. Typowy dla niej jest ból podbrzusza, promieniujący do uda, który na początkowym etapie zaawansowania występuje okresowo, a wraz z rozwojem choroby przechodzi w ból ciągły. Kobiety zmagające się z endometriozą doświadczają bolesnego współżycia, a pewien dyskomfort utrzymywać się może również bezpośrednio po stosunku (mowa wówczas o dyspareunii). W przebiegu endometriozy występuje bolesne miesiączkowanie. Dolegliwości bólowe towarzyszyć mogą również podczas oddawania moczu lub stolca.

PMS



Kobiety z endometriozą częściej niż z populacji ogólnej zmagają się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), który występuje kilka czy kilkanaście dni przed menstruacją. Składają się na niego m.in.: zaparcia i wzdęcia, zmiana apetytu, rozdrażnienie, przygnębienie, huśtawka nastrojów, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, zmęczenie, bóle głowy, pleców i piersi, wzmożone pocenie, uczucie gorąca.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego



Kolejnym objawem pojawiającym się w przebiegu endometriozy są zaburzenia cyklu miesiączkowego, zarówno o charakterze ilościowym, jak i jakościowym. Endometriozie towarzyszyć mogą nieregularne krwawienia. Podczas miesiączki kobieta traci więcej krwi niż przed chorobą. Dodatkowo obserwuje się plamienia lub krwawienia acykliczne, czyli występujące poza cyklem miesiączkowym.

Inne objawy endometriozy



Obraz kliniczny endometriozy jest złożony. W przebiegu choroby zaobserwować można dodatkowo:

  • krwawienie w trakcie oddawania moczu lub stolca,
  • skrócenie, bolesność, guzki więzadeł krzyżowo-macicznych,
  • zaburzenia odpływu krwi miesiączkowej,
  • częste uczucie parcia na mocz,
  • krwiomocz,
  • zmianę wzorca wypróżnień,
  • skłonności do wzdęć lub zatrzymywania wody,
  • chroniczne zmęczenie,
  • wahania nastrojów.


Zdarzają się przypadki, w których przebieg choroby jest bezobjawowy i zostaje ona rozpoznawana przypadkowo podczas laparoskopii wykonywanej z innych przyczyn.