Zdrowie

  • 18 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 700

Bakterie w moczu - co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Materiał partnera:

Prawidłowa próbka moczu nie powinna zawierać bakterii. Jeśli zatem w moczu pojawią się drobnoustroje, to sygnał, że należy tej sytuacji jak najszybciej przeciwdziałać. Dowiedz się, jakie mogą być skutki obecności w moczu bakterii i jak się ich pozbyć z układu moczowego.

Bakterie w moczu


Bakterie w moczu - co to oznacza?



Prawidłowy pod względem składu mocz powinien zawierać w ok. 95% wodę, a w pozostałej części produkty przemiany materii - mocznik, sole mineralne, jony sodu i potasu i inne związki chemiczne. Jego zapach powinien być neutralny, kolor żółty i przejrzysty. W moczu nie powinny być obecne bakterie ani inne drobnoustroje. Jeśli dzieje się inaczej, zazwyczaj oznacza to zakażenie dróg moczowych - najczęściej zapalenie pęcherza moczowego. Lekarz może wówczas zalecić badanie moczu z posiewem, tak by dokładnie określić rodzaj bakterii znajdujących się w układzie moczowym, co ułatwi dobranie odpowiednich leków. Ogólne badanie moczu powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku, a w przypadku wykrycia w próbce moczu bakterii należy przeprowadzić ponowne badanie po zakończeniu leczenia [1].

Stan zapalny układu moczowego - objawy



Obecność w moczu bakterii oznacza bakteryjne zakażenie układu moczowego. Najczęściej odpowiedzialne są za infekcję bakterie E. coli, które przez cewkę moczową przedostają się w głąb dróg moczowych, do pęcherza, czasem także do nerek. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, ale zazwyczaj powoduje charakterystyczne i uciążliwe symptomy, takie jak częste oddawanie moczu, ból i pieczenie w jego trakcie, ból w dole brzucha lub w okolicy nerek, podwyższoną temperaturę i parcie na pęcherz [2]. Czasami objawom tym może towarzyszyć nietrzymanie moczu [3], nudności i wymioty, w moczu może pojawić się krew.

Co robić, gdy w moczu obecne są bakterie?



Bakteryjne zakażenie dróg moczowych należy leczyć na wczesnym etapie, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy zazwyczaj w leczeniu stosuje się antybiotyki [2]. Można też sięgnąć po lek przeciwbakteryjny i przeciwzapalny Urosal. Ma on także działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe i jest dostępny bez recepty. Ważne jest, by leczenie rozpocząć jak najwcześniej, tak by infekcja nie rozprzestrzeniła się na górny odcinek układu moczowego, do nerek. Przy zapaleniu układu moczowego przebiegającego z podwyższoną temperaturą i innymi dolegliwościami zaleca się odpoczynek i picie dużej ilości płynów, co pomaga wypłukiwać z dróg moczowych bakterie [2].

Jak chronić układ moczowy przed zakażeniem bakteryjnym?



Do infekcji bakteryjnej dróg moczowych może dość łatwo dojść szczególnie w przypadku kobiet, z uwagi na budowę ich cewki moczowej, która jest o kilkanaście centymetrów krótsza niż u mężczyzn [4]. Z tego względu paniom zaleca się dbanie o prawidłową higienę intymną, czyli podmywać się w kierunku od pochwy do odbytu, nigdy w odwrotnym kierunku, picie soku z żurawiny, która zapobiega przyleganiu szkodliwych bakterii do ścian pęcherza moczowego, a przed stosunkiem wypicie szklanki wody i oddanie moczu niedługo po nim, co pomoże usunąć drobnoustroje z okolicy cewki moczowej [1].

Artykuł powstał na zlecenie Urosal

Bibliografia:

1.Robert Drabczyk, Ogólne badanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/51970,ogolne-badanie-moczu, data dostępu 16.08.2022.

2. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego - objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 16.08.2022.

3. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu - rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 16.08.2022.

4. M. Walentowicz i in., Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii układu moczowego, Journal of Clinical Healthcare 3/2017, 1-4.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.